Kas ir HPC

HPC  (no angļu valodas High Performance Computing) ļauj risināt sarežģītus skaitļošanas uzdevumus īsākā laikā. Mūsdienās HPC ir jekburas modernas univresitātes neatņemama sastāvdaļa.

 

Skaitļošana notiek uz "lieljaudas" datoriem (superdatori, skaitļošanas klasteri), kuri sastāv no daudziem procesoriem. Informācijas apmaiņa starp procesoriem notiek ar ļoti zemām aizturēm, tāpēc HPC sistēmas ir īpaši piemērotas paralēliem uzdevumiem, starp kura daļām notiek intensīva datu apmaiņa. Tas, protams, neizslēdz iespēju to izmantot arī daudziem neatkarīgiem uzdevumiem.

 

Šobrīd vairums HPC sistēmu ir būvētas kā skaitļošanas klasteri, kas sastāv no daudziem atsevišķi serveriem, saslēgtiem kopā ar ātru datoru tīklu (attēlā). Šāda skaitļošanas sistēma ir pieejama arī Rīgas Tehniskajā universitāte. RTU HPC klastera tehniskais apraksts.


 

Kādēļ ir vērts apsvērt HPC izmantošanu?

Palielinot parametru skaitu vai detalizācijas pakāpi, modeļi var palikt tik sarežģīti, ka to simulācija uz  parastā datora samērīgā laikā nav iespējama. Uz HPC to var izpildīt uz daudziem procesoriem paralēli, samazinot kopējo laiku no nedēļām/gadiem uz stundām/dienām.

 

Darbojoties modelēšanas programmai, visdrīzāk nevarēsiet veikt citas paralēlas darbības, jo dators darbosies lēni. Novriziet uzdevuma izpildi uz HPC un  turpiniet darbu uz sava datora.

 

Ja dators nav īpaši nodrošināts, notiekot pārrāvumam elektroapgādē,  simulācija var būt jāatsāk no gala. HPC klasteri atrodas speciālās telpās datu centra,  kur tiek nodrošināta nepārtraukta dzesēšanana, elektrobarošana, kā arī uzraudzība no administratoru puses.

 

Klasterī jau ir instalētas daudzas pētniecības lietojumprogrammatūras. Ar sarakstu var iepazīties ŠEIT

Latviešu